SMVJ på Facebook och LinkedIn

Nu har vi dragit igång föreningens Facebookgrupp igen. Den heter Sveriges medicin- och vetenskapsjournalister. Gruppen är öppen för journalister med uppdrag inom medicin och vetenskap. Syftet är att ta råd av varandra, diskutera aktuella ämnen eller tipsa om evenemang eller extra spännande artiklar.

På LinkedIn finns en helt nystartad grupp för föreningen. Gruppen heter Sveriges medicin- och vetenskapsjournalister, SMVJ. Den är öppen för alla som arbetar med medicin- eller vetenskapsjournalistik.
Gruppen har två syften:
1. Att vara ett nätverk och ett forum för att diskutera yrkesfrågor och dela med oss av tips om till exempel lediga jobb.
2. Att informera om föreningens verksamhet och vara ett av flera forum för att samla idéer om vad föreningen kan bidra med – nätverkande, föreläsningskvällar, studiebesök eller kurser.

I båda grupperna kommer vi även att dela med oss av nyheter och evenemang som föreningen ordnar.

Om du inte redan är medlem i föreningen kan du bli det här.